Dodana: 1 luty 2007 09:01

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:01

System informatyczny województwa podlaskiego

Podpisana została umowa pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego a Centrum Informatyki „ZETO” S.A. w Białymstoku w sprawie utworzenia systemu informatycznego województwa podlaskiego.

                                   



Umowę podpisali: Janusz Krzyżewski - Marszałek Województwa Podlaskiego, Ryszard Łuszczewski - Prezes ZETO, Karol Tylenda - Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Akces do systemu informatycznego województwa podlaskiego zgłosiło 98 samorządów - Urząd Marszałkowski, 10 powiatów i 87 gmin. Pozostałe samorządy zamierzają się przyłączyć w II etapie realizacji tego projektu.

- Udało się nam przeprowadzić duże osiągnięcie o charakterze organizacyjnym. W tym momencie doszło do koordynacji działań 98 jednostek samorządowych, co bardzo dobrze wróży, co do dalszej współpracy samorządowców w realizacji ważnych przedsięwzięć dla rozwoju naszego regionu - podkreslił Marszałek Województwa Podlaskiego, Janusz Krzyżewski.

Województwo podlaskie jako pierwsze w Polsce realizuje tak zaawansowany  stopień  wdrażania systemu informatycznego - gdy jest już wybrany realizator projektu. Natomiast inne województwa jeszcze nie zakończyły procedury przetargowej.

- Dokonaliśmy przełomu w kraju. Ten sukces cieszy tym bardziej, iż jest to działanie wychodzące naprzeciw potrzebom XXI wieku, które przyniesie wiele korzyści mieszkańcom, jak i firmom naszego regionu - powiedział Karol Tylenda, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Koszt powyższego przedsięwzięcia to 23 miliony złotych, z czego 75 % pochodzi ze środków unijnych. Jak jednak podkreślił Prezes ZETO, Ryszard Łuszczewski - w 2011 koszty realizacji tego projektu całkowicie zwrócą się.
- Jest to dla naszej firmy ogromne wyzwanie, ale nie boimy się go - stwierdził R. Łuszczewski.


              

Celem działania systemu informatycznego województwa podlaskiego jest utworzenie sieci teleinformatycznej pomiędzy poszczególnymi samorządami w naszym regionie. Tak, aby obywatele, firmy i inne instytucje większość spraw mogły załatwiać drogą elektroniczną, a nie tradycyjną - papierową.
Taka sytuacja przyczyni się m.in do poprawy efektywności pracy urzędów i zwiększy stopień informatyzacji, zacieśni współpracę pomiędzy samorządami oraz przyniesie znaczne oszczędności tak finansowe, jak i czasowe w realizacji poszczególnych spraw zarówno dla urzędów, jak i dla firm i obywateli.

Prezentacja do pobraniaRaoprt_czesc02_v.1.0a.pdf

Lista jednostek przystępujących do projektu

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook